Fotel do biura: podstawowe funkcje i parametry

/

Jeśli pracownik biurowy zda sobie sprawę, że na krześle biurowym spędza 6-8 godzin dziennie, a czasami jest to nawet dłuższy czas, na pewno nie trzeba go będzie przekonywać, że wybór odpowiedniego krzesła jest bardzo istotny.

Fotele biurowe są potrzebne niezależnie od tego, czy pracuje się przy komputerze, czy raczej tylko z jakimiś dokumentami. Istotny jest fakt długotrwałego siedzenia, który przekłada się na stan kręgosłupa i samopoczucie pracownika. Dobre, komfortowe krzesło jest właściwie niezauważalne. Fakt siedzenia na nim jest naturalny, w pełni oczywisty i nie zwraca się uwagi na krzesło. Kiedy jednak coś jest nie tak, kiedy ergonomia jest niewystarczająca, nawet jeśli nie odczuwa się tego natychmiast, pojawia się złe samopoczucie. Uczucie sztywności połączone jest z rozdrażnieniem i sporym zmęczeniem, które przekłada się na jeszcze większe zdenerwowanie.

To z kolei po prostu musi przełożyć się na zmniejszoną efektywność pracy. Komfort pracy jest wyjątkowo ważny dla pracownika umysłowego, ponieważ jego samopoczucie bezpośrednio przekłada się na to, w jaki sposób będzie wyglądało działanie w czasie całego dnia. Najważniejsze w przypadku fotela biurowego jest odpowiednie dobranie siedziska i oparcia. Powinny one posiadać odpowiednia twardość dla pracownika tak, by w nich nie pływał i by nie były one po prostu niewygodne. Istotna jest też ogromnie regulacja elementów fotela, zarówno siedziska, jak i oparcia. Wpływa to na pozycję w czasie pracy. Każdy z nas ma w czasie pracy siedzącej naturalną skłonność do garbienia się i jeśli wysokość siedziska będzie nieprawidłowa lub oparcie będzie się za bardzo odchylało do tyłu, nasze ciała będą reagowały przez pochylenie się skutkujące zwykłym garbieniem się.

regulacja fotela biurowego

Dobrze dobrane siedzisko i oparcie ustabilizują właściwą pozycję. W praktyce oznacza to zawsze konieczność dopasowania fotela do użytkownika, na co fotel musi pozwalać. Fotel biurowy trzeba wybierać na spokojnie, bez ekscytowania się nim za bardzo i bez specjalnego zwracania uwagi na estetykę. Wygląd jest oczywiście ważny, ale najważniejsza musi być odpowiednia wygoda. Tę da się sprawdzić tak naprawdę tylko wtedy, kiedy rozsiądziemy się na fotelu. Dlatego jeśli sprzedawca robi jakiekolwiek problemy i nie pozwala przetestować fotela po prostu na sobie, najlepiej jest zrezygnować zakupu i poszukać czegoś innego. Podsumowując, dobry fotel musimy wypróbować sami sprawdzając wysokość i głębokość siedziska, ustalenie oparcia, a także wygodę podłokietników oraz zagłówka.